ANTALYA DA DALIŞ ÖNCESİ

ANTALYA’DA DALIŞ ÖNCESİ

Antalya’da bir dalış okuluna yazıldınız, bir dalış sertifika programına katılmak istiyorsunuz ya da sadece merakınızı gidermek adına dalış denemesinde bulunmak istiyorsunuz… Derin dalışlar, mağara dalışları, keşif dalışları, gece dalışları, batık dalışları… Bütün bunlar ne kadar da heyecan verici. Antalya hem kendinize uygun bir dalış merkezi bulmak için hem de dalış öncesi ve sonrası yapmak istedikleriniz için müthiş cazibesi olan bir yer. Ancak yolculuğunuzun, dalış sürecinizin iyi, sağlıklı geçmesi için bilmenizde yarar olan bazı noktalar var.

 

Antalya’nın derin sularına atılmadan önce, Antalya’ya hangi araçla gelmiş olursanız olun, dalış öncesi çok iyi dinlenmeniz gerekiyor. Bunun için güzel bir uyku uyumanız gerektiği öncelikler arasında. Sonrasında Stingray Dalış Merkezi’ne, Konyaaltı, Kaleiçi, Belek, Kundu nereye gelmiş olursanız olun dinlenmeniz için bolca seçeneğiniz var. Güzel bir yemek yeyip biraz da eğleneyim diyorsanız, ne yeyip içtiğinize dikkat etmenizde fayda var. Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmanız gerekecek. Yağlı ve ağır gıdalar hem midenizi yoracağından, hem de bedeninizde yağ olarak birikeceğinden, dalış sırasında vücutta biriken azotun atılması güçleşecektir. Gazlı içeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Bunun şişkinlik, gaz sıkışması, ağızda kötü tat ve geğirmelere sebep olmasının dalış esnasında istenilmediği aşikar.

 

Dalış öncesi bol bol su tüketmeniz gerektiği gibi en önemlisi de alkolden uzak durmalısınız. Birçok dalışsever, dalış öncesi alkol tüketimine dikkat etmeyip, bunun bir öneminin, etkisinin olmadığı yanılgısına kapılarak hareket etmektedir. Ancak bu doğru değildir. Yapılan 50’nin üstünde araştırma göstermiştir ki, dalış sırasında boğulma gibi kazaların %80’ine dalıştan önceki akşam veya dalıştan hemen önce tüketilen alkol sebep olmuştur. Bu kazazedelerin de çoğu yetişkin erkeklerden oluşmaktadır. Alkol, dalış sırasında merkezi sinir sistemini sarsarak, kişinin karar verme, yargılama yetisini bozarak konsantrasyonunu dağıtır ve onun dış uyaranlara karşı göstereceği tepkiyi kısaltır. Alkolün dehidrasyona ve yorgunluğa sebep olması da birçok sorun yaratır. Bunun yerine yapılması gereken bol bol su tüketmektir ki kan akışı daha aktif olabilsin ve de dalış sırasında susuzluk problemi yaşanmasın. Sigara da kan akışının düzenini ve oksijen tutma kapasitenizi bozacağından sigaradan da uzak durmalısınız.

 

Bol bol spor, kardiyovasküler hareketler, meditasyon, yoga gibi etkinlikler yapmak, dalış sırasında hem oksijen kapasitenizi korumak için, hem de genel olarak sağlığınız için çok olumlu etkiler bırakacaktır. Beden ve ruh sağlığınızla ilgili hiçbir problem yoksa sıra dalış ekipmanlarınızın kontrolünün öneminde. Stingray Diving size ekipmanlarınızın temizliğinin, bakımının, kontrolünün güvencesini de veriyor. Dalış eşi kontrolünüzü de yaptıktan sonra dalışınıza hazır sayılırsınız. Neopren elbisenizi önceden giydiyseniz güneş altında beklemeyin, bu sizin su kaybetmenize ve halsizliğe yol açacaktır. Hatta dalışa henüz geçmediyseniz elbisenizi çıkarmanızda yarar var. Son olarak hava kaynaklarını iyi kontrol etmeniz, regülatörün, ahtapotun çalışıp çalışmadığını, manometreden tüpünüzün havasını kontrol etmeniz gerekiyor.

 

Stingray Diving Merkezi’nde sizin için bütün bu ön bilgilendirmeler ve kontroller yapılmaktadır. Dalış merkezinin tekne ekibinden gerekli bilgileri almalı ve uyulması gereken kurallara dikkat etmelisiniz. Her şeyi halletiyseniz artık dalışa hazırsınız demektir. Her dalış programının kendine göre bir düzeni bulunmakta. Mağara dalışları, batık dalışları, keşif dalışları, gece dalışları, derin dalışlar birbirinden çeşitli farklılıklar göstermektedir. Hepsinin kendi içerisinde eşsiz, büyüleyici yanları, denizin derin sularında vadettiği keşif hazzı, rengarenk deniz canlılarının içinde sunduğu o capcanlı dünyanın farklı bir tadı vardır. Antalya’da bir dalış merkezinin tadını çıkarmak hem sertifika programınız, dalış okulunuz açısından hem edindiğiniz bilgiler, deneyim, çıkardığınız keyif, hem de Antalya’nın güzelliklerini keşfetme açısından eşsiz vakitler sunmuş olacak.

divers-taking-pictures-reef_1360-15